Von Roll/John C Dolph Synthite® AC-46 Air-Drying Varnish, 1 gal, Clear, MFR ID DOLAC46G
- MFR #198421
- EIS #DOLAC46G
$290.90 / US gallon
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 5 gal | $ / US gallon more info | ||
| 20 Oz | $ / each | ||
| 1 gal | $ / US gallon |
Anti fungus resistant. Excellent chemical resistance. 30 min dry time. 130 - 270 CP At 25 °C viscosity, 4.75 lb/gal VOC.
AC- 46 is a high-temperature, fast cure, air dry, moisture and fungus resistant, polyurethane varnish, and is an excellent conformal coating for all electrical and electronic parts.
Applications
- For Field Coils, Control Coils, Motor Frames, Switch Bases, Molded Bakelite, Electrical Connectors, Collector Rings, Fuse Tubes, Solenoid Coils, Controller Shafts, Printed Circuit Boards, Commutator Ends, Porcelain, Soldered Joints, Stators, Transformers, Buss Bars, Junction Boxes and Cables, Versatile Application
Features
- Oil and moisture resistant
- Superior abrasion resistance
- Excellent adhesion
- Excellent printed circuit board coating
- Good flexibility
- UV tracer
- Dielectric Strength: 1800 V/Mil (Dry), 1200 V/Mil (Wet)
- Viscosity: 130 - 270 CP at 25 °C
- Viscosity: 130 - 270 cP
General Information
| Item Name | Varnish |
| Trade Name | Von Roll John Cdolph |
| Series | Synthite® AC-46 |
General Features
| Shelf Life | 12 Months (Bulk), 18 Months (Spray) |
| Type | Air-Drying |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | Room Temperature |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Dry Time | 30 min |
Technical Details
| Flash Point | 81 °F |
Chemical Properties
| Viscosity | 130 cP |
| VOC | 4.75 lb/gal |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 1800 V/mil |
Physical Properties
| Container Size | 1 gal |
| Container Type | Can |
| Odor/Scent | Aromatic |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 155 °C |