$192.86 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 0.12 A | Counter-Clockwise Lead End | $ / Piece | ||
| 1.4 A | Clockwise | $ / Piece | ||
| 0.55 A | Clockwise Lead End | $ / Piece | ||
| 0.21 A | Counter-Clockwise Lead End | $ / Piece | ||
| 0.16 A | Clockwise Lead End | $ / Piece | ||
| 0.66 A | Clockwise Lead End | $ / Piece |
Fasco Horizontal Shaft Shaded Pole Unit Bearing Motor. - Fasco Shaded Pole Unit Bearing Motor, Sleeve Bearing, Totally Enclosed Enclosure, 50/60 Hz, Horizontal Shaft, 1550 rpm, Thermal Protection: Yes, 230V.
Features
- 1 speed
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Shaft Size: 1/4-20 Threaded Shaft
- Automatic Reset thermal protection
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | Unit Bearing Motor |
| Series | FA230VTESPUBM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Construction | Iron |
| Rotation | Clockwise Lead End |
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Totally Enclosed |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1550 rpm |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 0.66 A |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 3.6 Inch L |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found