$158.52 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| Clockwise Lead End | $ / Piece |
Fasco Sleeve Bearing Shaded Pole Unit Bearing Motor. - Fasco Shaded Pole Unit Bearing Motor, Sleeve Bearing, Iron, 4.67 Inch L, Open Ventilated Enclosure, 50/60 Hz, 0.9A Full Load, 50W, 0.375 Inch x 1.5 Inch Threaded Shaft Length, Horizontal Shaft, 1550 rpm, Thermal Protection: Yes, 230V.
Features
- 1 speed
- Automatic Reset thermal protection
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Shaft Size: 0.375 Inch x 1.5 Inch Threaded Shaft
Applications
- For Air Moving - Furnace Fans, Air Handlers, Blowers, Air Conditioners, Exhaust Fans, Commercial Refrigeration - Walk-In Coolers, Beverage Coolers, Display Cases
General Information
| Item Name | Unit Bearing Motor |
| Series | FA230VOVSPUBM |
General Features
| Type | Shaded Pole |
Design & Construction
| Rotation | Clockwise Lead End |
| Bearing Type | Sleeve |
| Construction | Iron |
| Enclosure Type | Open |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1550 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Full Load Ampere | 0.9 A |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 4.67 Inch L |
| Shaft Length | 1.5 Inch |
Environmental Condition
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found