$1,005.36 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Timken® Type E mounted tapered roller bearings (housed units) feature industry-leading premium tapered roller bearings, high-performance triple-barrier seals, e-coated housings and locking collars. Timken® tapered roller bearings have the capacity to manage both radial and axial loads and are engineered to provide the greatest durability in the most compact space.
Features
- Industry leading high performance triple-barrier seals result in improved grease retention and are more effective at preventing water and mud/slurry ingress
- Rotating collar acts as an initial flinger and provides an additional barrier
- Electric deposition coatings on housings and collars provide superior corrosion resistance
- Set screws with nylon patch greatly reduce set screw back out, even in the most severe applications
- High performance Timken® bearings provide the highest rating and bearing life
- Pillow Block 2-bolt housing
General Information
| Item Name | Type E |
General Features
| Net Weight | 44.61 ib |
| Type | Mounted Tapered Roller Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Type | Steel |
| Material | Bearing Steel |
| Mounting Type | Pillow Block: 2 Bolt |
| Retainer Material | Steel |
| Retainer Type | Steel |
| Rolling Element Material | Steel |
| Row Type | Double row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 19600 lb |
| Operating Temperature | -54 °F To 250 °F |
| Precision Class | 4 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 1640 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 108600 lb |
Physical Properties
| Bolt Size | 0.875 Inch | 22.225 mm |
| Bore Diameter | 3.4375 Inch | 87.313 mm |
| Fillet Radius | 3.3 Inch | 83.82 mm |
| Length Through Bore | 5 Inch | 127 mm |
| Overall Height | 7.5 Inch | 190.5 mm |
| Overall Length | 14 Inch | 355.6 mm |
| Overall Width | 5.0000 Inch | 127.000 mm |
Documents
No Documents Found