Loctite 083 Letter Grade CV™ Medium Strength Threadlocker, 50mL Bottle, Blue, MFR ID 195897
- MFR #195897
- EIS #LOC08331
- Series #83
- UPC #00079340083318
$100.23 / each
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Loctite Letter Grade CV (083) is used to lock and seal fine threaded nuts, bolts and studs in a wide variety of applications, removable with tools.
Loctite 083 Letter Grade CV Medium Strength Threadlocker.
Applications
- For Lock and Seal Fine Threaded Nuts, Bolts and Studs
General Information
| Item Name | Threadlocker |
| Trade Name | Letter Grade CV™ |
| Series | LOC-083 |
General Features
| Type | Medium Strength |
| Standards | OSHA, ASTM D-5363 Approved, 29 CFR 1910.1200, MIL-S-22473E Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Blue |
| Cure Type | Anaerobic Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 6 - 72 hr at 22 °C |
| Tensile Strength | 70 psi |
Chemical Properties
| Composition | Dimethacrylate Ester |
| Specific Gravity | 1.054 |
| Viscosity | 100 - 250 cP |
| VOC | <42g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 9.8kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 50mL |
| Container Type | Bottle |
| Odor/Scent | Mild |
Documents
No Documents Found