$166.58 / Kit
Pack: 6/Carton
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack6/Carton| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2.5 oz | Tube | Gray | $ / Kit Pack: 6/Carton more info | ||
| 1 pt | Kit | Blue | $ / Kit Pack: 12/Carton |
Therm-A-Form thermally conductive silicone elastomer products are dispensable forming place compounds designed for heat transfer without excessive compressive force in electronics cooling applications. Each compound is available in ready-to-use cartridge systems, eliminating weighing, mixing and degassing procedures. - These versatile liquid reactive materials can be dispensed and then cured into complex geometries for cooling of multi-height components on a PCB without the expense of a molded sheet.
Features
- Non-acetic acid generating
- High thermal conductivity
- Flexible
- Excellent high and low temperature resistance
- Electrical insulation
General Information
| Item Name | Thermally Conductive Silicone |
| Trade Name | Therm-A-Form™, Cho-Therm® |
| Series | 65-00 |
General Features
| Net Weight | 70g |
| Standards | RoHS Compliant |
| Shelf Life | 6 Months |
Design & Construction
| Color | Gray |
| Form | Paste |
Performance Details
| Full Cure Time | 48 hr at 24 °C |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 2.1 |
| Viscosity | 3000 P |
| Composition | Silicone Elastomer |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 20kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 2.5 oz |
| Container Type | Tube |
| Hardness | 78 Shore A |
| Elongation | 30% |
| Odor/Scent | Mild |
Documents
No Documents Found