$41.88 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
JLM506849 -Tapered Roller Bearings, Tapered Roller Bearings
Features
- Best used for high loads or combined radial and axial loads
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Sold as an individual cup, cone or as a full assembly (cup and cone together)
- Available in inch and metric sizes
General Information
| Item Name | Tapered Roller Bearings |
| Series | JLM |
General Features
| Net Weight | 0.816 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Riveted |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | 52100 Steel |
| Rolling Element | Roller |
| Rolling Element Material | 52100 |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 102 kn |
| Operating Temperature | -54 to 121 °C |
| Precision Class | P0 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 4200 rpm (Grease) | 5500 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 115 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 55 mm |
| Outside Diameter | 90 mm |
| Overall Width | 0.9055 Inch |
Documents
No Documents Found