$66.46 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
30212JR -Tapered Roller Bearings, Tapered Roller Bearings
Features
- Best used for high loads or combined radial and axial loads
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Sold as an individual cup, cone or as a full assembly (cup and cone together)
- Available in inch and metric sizes
General Information
| Item Name | Tapered Roller Bearings |
| Series | 30200 |
General Features
| Net Weight | 2.079 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Riveted |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | 52100 Steel |
| Rolling Element | Roller |
| Rolling Element Material | 52100 |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 133 kn |
| Operating Temperature | -54 to 121 °C |
| Precision Class | P0 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 3500 rpm (Grease) | 4700 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 127 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 60 mm |
| Outside Diameter | 110 mm |
| Outside Width | 0.748 Inch |
| Overall Width | 0.935 Inch |
Documents
No Documents Found