Koyo Bearings 30202R - Cup/Cone Assembly -15 mm ID, 35 mm OD, 11.75 mm Width, MFR ID KOY-30202R
- MFR #30202R
- EIS #30202R08
- UPC #605790359255
$32.25 / Piece
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
30202R -Tapered Roller Bearings, Tapered Roller Bearings
Features
- Best used for high loads or combined radial and axial loads
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Sold as an individual cup, cone or as a full assembly (cup and cone together)
- Available in inch and metric sizes
General Information
| Item Name | Tapered Roller Bearings |
| Series | 30200 |
General Features
| Net Weight | 0.116 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Riveted |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | Case Carburized Steel |
| Rolling Element | Roller |
| Rolling Element Material | 52100 |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 19.8 kn |
| Operating Temperature | -54 to 121 °C |
| Precision Class | P0 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 12000 rpm (Grease) | 16000 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 14.5 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 15 mm |
| Outside Diameter | 35 mm |
| Outside Width | 0.3937 Inch |
| Overall Width | 0.4626 Inch |
Documentos
No Documents Found