$31.77 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Timken®is the recognized global leader in tapered roller bearings. It has the most extensive offering in the market. With capacity to manage both radial and axial loads, high-performance Timken® tapered roller bearing assemblies are engineered to provide the greatest durability in the most compact space.
Features
- Widest choice including both inch and metric sizes
- Engineered to deliver higher speeds, heavier loads and longer life
- Unrivaled technology and engineering support
- Provides a solution for many fixed or floating bearing applications where simplicity of assembly is required
General Information
| Item Name | Tapered Roller Bearing |
General Features
| Net Weight | 0.242 lb |
| Type | Unmounted Tapered Roller Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight Bore |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Steel |
| Material | Steel |
| Raceway Style | Tapered Roller Bearing |
| Retainer Type | Steel |
| Rolling Element | Tapered Roller |
| Rolling Element Material | Steel |
| Row Type | Multi-row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 8010 lb |
| Precision Class | Class 2 (Standard) |
| Static Load Capacity | 7400 lb |
Physical Properties
| Outside Diameter | 1.98 Inch | 50.292 mm |
| Overall Width | 0.56 Inch | 14.224 mm |
| Shaft Size | 1.0625 Inch | 26.9875 mm |
Documents
No Documents Found