Timken LM11949-2T Tapered Roller Bearing Single Cone | Imperial | 19.1 mm 0.8 in Bore | 16.6 mm 0.7 in Width, MFR ID TIM-LM11949-2
- MFR #LM11949-2
- EIS #LM11949-2T
- UPC #53893173979
$19.16 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Timken®is the recognized global leader in tapered roller bearings. It has the most extensive offering in the market. With capacity to manage both radial and axial loads, high-performance Timken® tapered roller bearing assemblies are engineered to provide the greatest durability in the most compact space.
Features
- Widest choice including both inch and metric sizes
- Engineered to deliver higher speeds, heavier loads and longer life
- Unrivaled technology and engineering support
- Provides a solution for many fixed or floating bearing applications where simplicity of assembly is required
General Information
| Item Name | Tapered Roller Bearing |
General Features
| Net Weight | 0.185 lb |
| Type | Single Cone |
Design & Construction
| Bore Type | Straight Bore |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Steel |
| Material | Steel |
| Raceway Style | Tapered Roller Bearing |
| Retainer Type | Steel |
| Rolling Element | Tapered Roller |
| Rolling Element Material | Steel |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 8800 lb |
| Precision Class | Class 2 (Standard) |
| Static Load Capacity | 7200 lb |
Physical Properties
| Overall Width | 0.655 Inch | 16.637 mm |
| Shaft Size | 0.75 Inch | 19.05 mm |
Documents
No Documents Found