$1,848.14 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Timken®is the recognized global leader in tapered roller bearings. It has the most extensive offering in the market. With capacity to manage both radial and axial loads, high-performance Timken® tapered roller bearing assemblies are engineered to provide the greatest durability in the most compact space.
Features
- Widest choice including both inch and metric sizes
- Engineered to deliver higher speeds, heavier loads and longer life
- Unrivaled technology and engineering support
- Provides a solution for many fixed or floating bearing applications where simplicity of assembly is required
General Information
| Item Name | Tapered Roller Bearing |
General Features
| Net Weight | 12.375 lb |
| Type | Unmounted Tapered Roller Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight Bore |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Steel |
| Material | Steel |
| Raceway Style | Tapered Roller Bearing |
| Retainer Type | Steel |
| Rolling Element | Tapered Roller |
| Rolling Element Material | Steel |
| Row Type | Double |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 79300 lb |
| Precision Class | Class 2 (Standard) |
| Static Load Capacity | 86800 lb |
Physical Properties
| Outside Diameter | 5.5 Inch | 139.7 mm |
| Overall Width | 3.0625 Inch | 77.7875 mm |
| Shaft Size | 2.125 Inch | 53.975 mm |
Documents
No Documents Found