$105.53 / each
Pack: 10/Case
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| Fuji Syringe | 30mL | $ / Piece more info | ||
| Syringe | 30mL | $ / each Pack: 10/Case | ||
| STD Syringe | 10mL | $ / Piece | ||
| Panasonic Syringe | 20mL | $ / Piece |
Loctite 3621 surface mount adhesive is designed for the bonding of surface mounted devices to printed circuit boards prior to wave soldering. Particularly suited for applications where very high-dispense speeds, high-dot profile, high-wet strength and good electrical characteristics are required. LOCTITE® 3621 is designed for the bonding of surface mounted devices to printed circuit boards prior to wave soldering. Particularly suited for applications where very high dispense speeds, high dot profile, high wet strength and good electrical characteristics are required. Particularly suited where dispense speeds greater than 35,000 dots/h are required. LOCTITE 3621 has been used successfully in lead free processes with water and alcohol based fluxes under conditions outlined in the Environmental Resistance section.
Applications
- For the Bonding of Surface Mounted Devices to Printed Circuit Boards Prior to Wave Soldering
Features
- Fast cure formula
- High wet strength
- Stable for 30 days at room temperature
- Lead-free compatible
General Information
| Item Name | Surface Mount Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-3621 |
General Features
| Type | One-Part |
| Shelf Life | 10 Months |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Red |
| Cure Type | Heat Cure |
| Form | Paste |
Performance Details
| Full Cure Time | 90 sec at 150 °C |
Chemical Properties
| Composition | Epoxy |
| Specific Gravity | 0.95 |
| Viscosity | 0.5 - 3 Pas at 25 °C |
| VOC | 54.67g/L |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 40kV/mm |
Physical Properties
| Container Size | 30mL |
| Container Type | Syringe |
| Density | 1.16g/cc |
| Odor/Scent | Epoxy |
Supporting Information
| Application Method | Syringe |
Documents
No Documents Found