$1,708.14 / each
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Loctite 3612 is designed for the bonding of surface mounted devices to printed circuit boards prior to wave soldering. Particularly suited for applications where medium print speeds, high dot profile, high wet strength and good electrical characteristics are required. LOCTITE® 3612 is designed for the bonding of surface mounted devices to printed circuit boards prior to wave soldering. Particularly suited for applications where medium print speeds, high dot profile, high wet strength and good electrical characteristics are required.
Applications
- For Small Parts Bonding
General Information
| Item Name | Surface Mount Adhesive |
| Trade Name | Chipbonder®, Varidot™ |
| Series | LOC-3612 |
General Features
| Type | One-Part |
| Shelf Life | 9 Months |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Yellow |
| Cure Type | Heat Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 90 sec at 125 °C |
| Shear Strength | 2175 psi at 150 °C |
Chemical Properties
| Composition | Epoxy |
| Specific Gravity | 1.36 |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | See TDS |
Physical Properties
| Container Size | 300mL |
| Container Type | Cartridge |
Supporting Information
| Application Method | Stencil Print |
Documents
No Documents Found