$2,438.94 - $3,920.00
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 30 HP | $ / Piece | ||
| 50 HP | $ / Piece |
Dual rated nameplates for 80 & 120 starts/hour. Designed for belt driven pumps. Intermittent duty. Class F Insulated. F1 mounting. Ball bearings with grease fittings and automatic relief. NEMA dimensions. - Constructed for low noise and low vibration. Wye start/delta run. Thermostat protected windings. Two stainless steel nameplates furnished. 80 starts per hour.
Features
- Voltage rating: 230/460V
- Duty cycle: 30 min
- Speed rating: 3600 rpm at 60 Hz
- Service factor: 1 at 60 Hz
Applications
- For Hydraulic Pump Passenger, Service, Freight and Dumbwaiter Low Rise Elevators. Typically Hydraulic Elevators Travel Up to 6 Floors at Speeds Up to 200 fpm
General Information
| Item Name | Submersible Elevator Pump Motor |
| Series | LE-230-RGBF1-ODP-SEPM |
General Features
| Type | Definite Purpose, Hydraulic |
| Standards | UL Listed, CSA Approved |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Steel Frame |
| Duty | Intermittent |
| Enclosure Type | Open Dripproof |
| Mounting Type | Rigid Base, F1 |
| Rotation | Reversible |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1 |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 9.53 Inch W x 13.35 Inch H |
| Frame Size | 160 |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 70 °C |
Documents
No Documents Found