Loctite 330 Depend® Structural Adhesive, 25mL Kit, Amber, MFR ID 1690727
- MFR #1690727
- EIS #LOC1690727
- Series #330
- UPC #00079340003101
$60.18 / Kit
Pack: 5/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack5/Case| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 25mL | Kit | $ / Kit Pack: 5/Case more info | ||
| 3mL | Kit | $ / Kit Pack: 50/Case more info | ||
| 250mL | Kit | $ / Kit Pack: 5/Case more info |
Loctite 330 Depend Structural Adhesive, No-Mix is a multi-surface, general purpose, high viscosity, two step acrylic, no mixing required, pail yellow, structural adhesive. When used in conjunction with Loctite 7387 Depend Activator or Loctite 7380 Depend Activator.
Loctite 330 Depend is CFIA approved. It fixtures in 5 min to provide a tough, durable bond on a wide range of materials, including metal, wood, ferrite, ceramic and plastic.
Applications
- For Composite, Structural Bonding
General Information
| Item Name | Structural Adhesive |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-330 |
General Features
| Standards | CFIA Approved |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Amber |
| Cure Type | Activator |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 24 hr at 77 °F |
| Heat Resistance | Yes |
| Shear Strength | 3300 psi |
| Tensile Strength | 1740 - 3190 psi |
Chemical Properties
| Composition | Urethane Methacrylate |
| Specific Gravity | 1.16 |
| Viscosity | 67500 cP |
| VOC | 18.4g/L |
Physical Properties
| Container Size | 25mL |
| Container Type | Kit |
| Odor/Scent | Sharp Irritating |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 250 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metals, Neodymium, Ferrite, Ceramics, Alnico, Plastics, Wood |
Documents
No Documents Found