$32.64 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
LPS strong steel stick is a hand kneadable, ready to use stick for fast emergency repairs. It is excellent for stopping leaks and can permanently fill holes in metal, concrete, wood, fiberglass, and ceramics. - Is easy to use, just break off a portion of the stick, twist and knead until a uniform color is achieved and then apply to the surface. Strong steel stick hardens in twenty minutes and machineable in thirty minutes.
Features
- Patches holes and cracks in pipes, drums, and tanks
- Permanently fill gaps and holes in metal, concrete, wood, fiberglass, and ceramics
- Plugs and seals leaks
- Can be machined, drilled, tapped, and painted in 30 min
- Hardens like steel in 20 min
- Hand-kneadable epoxy, ready-to-use stick for fast emergency repairs
- 2:1 mixing ratio
Applications
- For Ceramic, Custom Formed Gaskets, Electrical Equipment, Machinery Repair, Plumbing, Underwater Repairs, Vehicles
General Information
| Item Name | Strong Steel Stick |
General Features
| Type | Renewal Composite, Hand Moldable |
| Shelf Life | 24 Months |
Design & Construction
| Color | Dark Gray/Black |
| Form | Solid |
Performance Details
| Adhesive Strength | 12000 psi |
| Application Time | 60 min |
| Full Cure Time | 24 hr |
| Open Time | 4 min |
| Shear Strength | 2450 psi |
| Tensile Strength | 2450 psi |
Chemical Properties
| Composition | Epoxy |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 300V/Mil |
Physical Properties
| Container Size | 4 oz |
| Container Type | Tube |
| Odor/Scent | Sulphurous/Pungent |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -40 to 300 °F |
Documents
No Documents Found