Mar-Bal Glastic® 1872 Standoff Insulator, 3200 V, 3/8-16 x 9/16", 2-1/2" H, Red, MFR ID 1872-1A
- MFR #FG41872-1A
- EIS #STAOFF18721A
$11.46 / each
Pack: 50/Pack
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack50/Pack| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 4500 V | 3/8 - 16-9/16 Inch | $ / each Pack: 50/Pack | ||
| 3200 V | 3/8 - 16-9/16 Inch | $ / each Pack: 50/Pack | ||
| 5000 V | 3/8 - 16-9/16 Inch | $ / each Pack: 50/Pack | ||
| 3600 V | 3/8 - 16-9/16 Inch | $ / each Pack: 50/Pack | ||
| 4100 V | 3/8 - 16-9/16 Inch | $ / each Pack: 50/Pack | ||
| 4100 V | 1/2 - 13-5/8 Inch | $ / each Pack: 50/Pack |
Molded Insulators have a higher resistance to heat and moisture when compared to regular plastic insulators. These molded insulators also have closer height tolerances and higher shatter resistance when compared to ceramic insulators. - Hi-Pot tested to assure electrical reliability. Wet or dirty conditions may require derating an insulator.
Features
- Glastic standoff insulators are molded of underwriters laboratories incorporated® (UL) recognized flame resistant fiberglass-reinforced thermoset polyester molding compound
- They feature shatter resistance and closer height tolerances than commonly available in porcelain insulators
- Moisture and heat-resistance properties of glastic insulators are higher than those of conventional plastic insulators
- Insulators mounted within a suitable electrical cabinet are considered indoors even though the cabinet itself is outdoors
- An insulator will withstand its rated voltage continuously but industry standards or other specifications may require a different spacing from conductor to ground for a particular voltage
Applications
- Glastic Insulators are Primarily Intended to be Used Indoors or Inside a Suitable Enclosure
General Information
| Item Name | Standoff Insulator |
| Trade Name | Glastic® |
| Series | Glastic® 1872 |
General Features
| Net Weight | 0.44 lb |
Design & Construction
| Shape | Round |
| Color | Red |
| Material | Polyester |
Performance Details
| Flame Retardant | Yes |
| Cantilever Strength | 3000 Inch-lb |
| Compression Strength | 25000 lb |
| Tensile Strength | 2500 lb |
| Torque Strength | 35 ft-lb |
| Track Resistance | 600 min |
Electrical Properties
| Short Time Electrical Strength | 51.4 kV |
| Voltage Rating | 3200 V |
Physical Properties
| Height | 2.5 Inch |
| Insert Size | 3/8 - 16-9/16 Inch |
| Thread Size | 3/8 - 16-9/16 Inch |
| Arc Resistance | 180 sec |
| Creep Distance | 0.312 Inch + Insulator Height |
| Height Tolerance | +/-0.015 Inch |
Documents
No Documents Found