Krylon Industrial Acryli-Quik, Regal Blue, 12 oz., MFR ID K01901A07
- MFR #K01901A07
- EIS #K1901-SHE
- Series #K0AQSP
- UPC #00075577000654
$17.24 / Can
Pack: 6/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack6/Case| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| Stone Gray | $ / Can Pack: 6/Case | ||
| Semi-Flat Black | $ / Can Pack: 6/Case more info | ||
| Regal Blue | $ / Can Pack: 6/Case more info |
Acryli-Quik aerosols paints are specifically formulated for industrial maintenance and touch-up applications. Performance is exceptional, and the broad selection includes interior/exterior acrylic lacquers, primers, and specialty paints. - Acryli-Quik aerosols provide all of the superior characteristics that customers have come to expect from our brand. We offer high solids, fast-drying times and an excellent appearance. No Runs, No Drips, No Errors!.
Features
- No recoat window, recoat anytime
- Dries to touch in 8 minutes
- Hard, protective, durable finish
- High-gloss finish
Applications
For Tools, Ducts, Furniture, Pipelines, Drums, Motors
General Information
| Item Name | Spray Paint |
| Trade Name | Acryli-Quik™ |
| Series | K0AQSP |
General Features
| Standards | OSHA Certified |
| Net Weight | 12 oz |
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | 50 °C |
Design & Construction
| Color | Regal Blue |
| Sheen | Gloss |
| Base Type | Solvent |
| Coverage | 15 |
| Form | Liquid |
| Resin Type | Acrylic Lacquer |
Technical Details
| Boiling Point | < 0 to 302 °F |
| Flash Point | -29 °C |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.77 |
| VOC | 51.54% |
| Vapour Density | 1.55 |
| Vapour Pressure | 13.5 kPa |
| Viscosity | < 20.5 cSt |
Physical Properties
| Container Size | 16 oz |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metal, Wood and Steel |
| Application Method | Spray |
Documents
No Documents Found