$26.65 - $132.43
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 16.75 oz | $ / Can Pack: 12/Case | ||
| 24 oz | $ / Can Pack: 12/Case more info |
3M Super 77 multi-purpose spray adhesive is an extremely versatile, fast-drying and transparent spray adhesive that bonds a wide range of lightweight materials. Our fast, permanent bond provides fast results to keep projects moving ahead. - The spray formula is easy to dispense and apply directly onto surfaces and materials where needed. General decorating and crafts, including wreaths, silk flower arrangements, models and many other projects.
Features
- Versatile adhesive bonds a wide range of lightweight materials
- Fast, aggressive tack and low soak-in eliminates clamping and dry time
- Extended bond time allows 15 sec - 30 min after application before attaching surfaces
- Forms strong bonds with paper, cardboard, fabric, cushion foam, plastic, metal, wood and more
- Home improvement and repair projects
- Attaching fiberglass insulation and drywall corner beads
- Bonding thin films, foils and fabrics
- Scrapbooking, picture framing and mounting presentations (photo safe)
Applications
- For Drywall Plaster and Gypsum Board, Bond Fiberglass Insulation to Metal, Masonry and Plaster Finishes
General Information
| Item Name | Spray Adhesive |
| Trade Name | Super |
| Series | 77 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Shelf Life | 15 Months |
| Storage Temperature | 16 to 27 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Coverage | 99 sq-ft at 1g |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 15 sec - 30 min |
| Evaporation Rate | 1.9 |
| Flame Retardant | Yes |
| Full Cure Time | 15 - 30 sec |
| Open Time | 1 - 15 min |
| Shear Strength | Up to 300 psi |
Chemical Properties
| Composition | Synthetic Elastomer |
| Specific Gravity | 0.726 |
| VOC | 51% |
Physical Properties
| Density | 0.782g/mL |
| Odor/Scent | Sweet Fruity |
Supporting Information
| Applicable Materials | Paper, Cardboard, Fabrics, Cushion Foam, Plastics, Metals, Wood |