$50.70 / each
Pack: 12/Case
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack12/CaseProducts You May Also Like
3M hi-tack 76 spray adhesive is an industrial aerosol spray adhesive with high tack for one surface bonding applications. - 3M 76 High Tack Spray Adhesive. Contains 1,1-Difluoroethane
Features
- Fast aggressive tack
- Capable of one surface bonding
- Bonds many substrates such as polyethylene, rubber, fabric, felt, plastics and glass
Applications
- For One Surface Bonding Applications
General Information
| Item Name | Spray Adhesive |
| Trade Name | 3M |
General Features
| Type | High Tack |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Net Weight | 18.1 oz |
| Shelf Life | 15 Months |
| Storage Temperature | 16 to 27 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Coverage | 28 sq-ft at 2.5g |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 1 - 10 min (1 Surface), 1 - 60 min (2 Surfaces) |
| Evaporation Rate | 1.9 |
| Flame Retardant | Yes |
| Full Cure Time | 1 - 2 min |
| Open Time | 1 - 60 min |
Chemical Properties
| Composition | Synthetic Elastomer |
| Specific Gravity | 0.782 |
| Viscosity | 0.782 |
| VOC | </=428g/L |
Physical Properties
| Container Size | 24 oz |
| Container Type | Can |
| Density | 0.782g/mL |
| Odor/Scent | Mild Solvent |
Supporting Information
| Applicable Materials | Rubber, Fabric, Felt, Foils, Plastics, Glass |