$1,555.97 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
NACHI Spherical Roller Thrust Bearings utilize barrel shaped rollers to manage extreme thrust loads while rotating with low friction and allowing for up to 2° of angular misalignment. There are two basic designs; A conventional “E-Type” design uses a machined brass cages while the “EX-Type” design uses an optimized internal design, larger rollers and a stamped steel cage for higher loads and longer life.
General Information
| Item Name | Spherical Thrust Roller Bearing |
General Features
| Net Weight | 25.79 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Machined Brass Cage |
| Inner Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Outer Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Rolling Element Material | JIS SUJ2 Steel |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 735000 N |
| Operating Temperature | 200 °C (392 °F) |
| Precision Class | P0 |
| Speed Rating | 1600 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 2840000 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 150 mm |
| Outside Diameter | 250 mm |
| Overall Width | 60 mm |
| Radial Internal Clearance | CN/C0 |
Documents
No Documents Found