$202.97 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
21313RZW33C3 -Spherical Roller Bearings, Spherical Roller Bearings
Features
- Best used for extremely high radial loads, marginal axial loads and capable of 1.5 degrees of dynamic misalignment in either direction
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Available with a steel (RZ) or a brass (FY) cage
- Heat stabalized to 350 F
- Available in shaker screen sizes (223XX series, RROVSW502C4 in suffix, only with Brass cage (FY))
- Available with a tapered bore ("K" in suffix)
General Information
| Item Name | Spherical Roller Bearings |
| Series | 13 |
General Features
| Net Weight | 5.776 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Riveted |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | 52100 |
| Retainer Material | Steel |
| Retainer Type | Riveted |
| Rolling Element | Spherical Roller |
| Rolling Element Material | 52100 |
| Row Type | Double row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 242 kn |
| Operating Temperature | -54 to 200 °C |
| Precision Class | P0 |
| Self Aligning | Yes |
| Speed Rating | 3600 rpm (Grease) | 4700 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 232 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 65 mm |
| Fillet Radius | 0.0787 Inch |
| Outside Diameter | 140 mm |
| Outside Width | 1.2992 Inch |
| Overall Width | 1.2992 Inch |
| Radial Internal Clearance | C3 |
Documents
No Documents Found