$674.92 / Piece
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
Spherical Roller Bearings are particularly suitable for applications where misalignment can arise from error in mounting or from shaft deflection. NACHI Spherical Roller Bearings are manufactured in a number of design and material configurations depending on the type of application and size of the bearing. See Table 1 for the roller, the guide ring and cage design for NACHI Spherical Roller Bearings. They can sustain radial and axial loads.
General Information
| Item Name | Spherical roller bearing |
General Features
| Net Weight | 24.03 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | JIS SPCC Steel |
| Inner Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Outer Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Rolling Element Material | JIS SUJ2 Steel |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 750000 N |
| Operating Temperature | 200 °C (392 °F) |
| Precision Class | P0 |
| Speed Rating | 2550 rpm (Grease) | 3300 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 793000 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 110 mm |
| Outside Diameter | 200 mm |
| Overall Width | 69.8 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
Documents
No Documents Found