$373.55 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Fasco 1 Speed CCW Specific Purpose Blower. - Fasco 1 Speed Specific Purpose Blower, Ball Bearing, 60 Hz, 1.6A Full Load, 1/35 HP, Counter-Clockwise Rotation, 3000 rpm, 115V.
Features
- HP rating: 1/35 HP
General Information
| Item Name | Specific Purpose Blower |
| Series | FA1SPDBALLCCWSPBLWR |
General Features
| Type | 1 Speed |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Rotation | Counter-Clockwise |
Performance Details
| Speed Rating | 3000 rpm |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 1.6 A |
| HP Rating | 0.028 HP |
| Voltage Rating | 115 V |
Documents
No Documents Found