$449.00 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
The Ideal-Tek ST-5S-BT2 Smart Tweezers offer advanced testing and troubleshooting with Bluetooth connectivity. They automatically measure resistance, capacitance, and inductance with optimal range selection for fast, accurate results. Made with anti-magnetic, anti-acid stainless steel and gold-plated tips, they provide both precision and durability. With a lightweight, ergonomic design, they are perfect for professionals working with SMD components.
Features
- Bluetooth connectivity
- Automatic selection of test and range parameters
- Precision gold-plated tips
- Anti-magnetic and anti-acid materials
Applications
- Testing and troubleshooting electronic components by measuring resistance, capacitance, and inductance
General Information
| Item Name | Smart Tweezers |
| Trade Name | Ideal-tek |
General Features
| Type | Smart Tweezers |
Design & Construction
| Material | Stainless Steel |
| Point Type | Straight |
| Tip Material | Stainless Steel SA with Gold Plating |
| Tip Size | 0.40 mm |
Physical Properties
| Length | 155 mm |
| Width | 25.0 mm |
Supporting Information
| Use With | Surface mount devices (SMDs) and small electronic components |