$91.25 / each
Pack: 10/Case
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 85g | Tube | $ / each Pack: 10/Case |
Loctite 5140 is used for potting, coating and sealing of various automotive, electronic, military and industrial components. It resists weathering, moisture, ozone and retains its properties through severe environments. LOCTITE® SI 5140 is a translucent to milky white, viscous, alkoxy silicone potting compound and sealant liquid. The product is suitable for various electronic, military and industrial components. It resists weathering, moisture and ozone. LOCTITE® SI 5140 is also non-corrosive and self-leveling, and enhances the load-bearing and shock-absorbing characteristics of the bond area.
Applications
- For Bonding, Sealing and Coating Electronic Devices
Features
- Sealing or coating
- Uniform cavity fill
General Information
| Item Name | Silicone Sealant |
| Series | LOC-5140 |
General Features
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Storage Temperature | 2 to 8 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Cure Type | RTV |
| Form | Paste |
Chemical Properties
| Composition | Alkoxy Silicone |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Viscosity | 35000 cP |
| VOC | 56.1g/L |
Physical Properties
| Container Size | 85g |
| Container Type | Tube |
| Hardness | See TDS |
| Odor/Scent | Slight Alcohol |
Documents
No Documents Found