$30.64 / Can
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 13 oz | Aerosol Can | $ / Can more info |
Heavy-duty silicone lubricant is the silicone-rich, water-based formula that protects rubber and plastic parts. Ideal for surfaces like elastomers and plastics where petroleum based lubricants are unsuitable. - Water-based, silicone rich formula that lubricates and protects rubber, plastic and metal parts. Ideal for surfaces like elastomers and plastics where petroleum based lubricants are unsuitable.
Features
- Does not contain chlorinated solvents
- Provides excellent lubricity
- Eliminates sticking, binding, squeaking
- Forms a clear, dry film upon extended drying
- Colorless, odorless and non-toxic
- Safe on most surfaces
- Easy to use
- Main ingredient is comprised of silicone
Applications
For Cables, Castors, Moving Plastic Parts, O-Rings, Plastic Gears, Plastic Rollers, Rubber Bushings, Rubber Mountings, Seals, Sprockets, Valves
General Information
| Item Name | Silicone Lubricant |
| Series | 015 |
General Features
| Net Weight | 13 oz |
| Type | Heavy Duty |
| Standards | FDA 21 CFR 178.3570 Approved, NSF Registration H1 |
Design & Construction
| Base Type | Silicone |
| Color | White |
| Form | Liquid |
Technical Details
| Boiling Point | 212 °F |
| Flash Point | 143.6 °F |
Chemical Properties
| VOC | 31.9% |
| Specific Gravity | 0.92 - 0.94 |
| Vapour Density | 6 |
| Vapour Pressure | 17.5 mm Hg at 20 °C |
| Viscosity | 5000 - 12000 cps at 25 °C |
Physical Properties
| Container Size | 13 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Mild |
Documents
No Documents Found