Novagard G351-5.3 Versilube® Silicone Grease, 5.3 oz Tube, Off-White/Tan
- MFR #G351-05T 5.3 OZ
- EIS #NOVG3515.3OZ
$40.14 / each
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Versilube G351 is a soapthickened, dimethyl-diphenyl polysiloxane based grease. Resists oxidation and degradation even under extreme conditions. Provides long-term aging stability for use in closed environments or areas with extended service intervals. - Radiation-resistant silicone grease compound for lubricating and protecting components in nuclear power plants and other harsh environments.
Applications
For Refrigerators, Vacuum Cleaners, and Electric Regions
General Information
| Item Name | Silicone Grease |
| Trade Name | Versilube® |
General Features
| Standards | Mil-L-15719A |
| Shelf Life | 24 Months |
| Storage Temperature | 100 °F |
Design & Construction
| Base Type | Silicone |
| Color | Off-White/Tan |
| Form | Semi-Solid |
Performance Details
| Weather Resistant | Yes |
Technical Details
| Flash Point | > 200 °C Closed Cup |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1 at 25 °C |
| VOC | < 25g/L |
Physical Properties
| Container Size | 5.3 oz |
| Container Type | Tube |
Documents
No Documents Found