$49.89 / TUBE
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Dow Corning high-vacuum grease is a one component, non-melting silicone oil that is used for sealing and lubricating O-rings, chemical processing equipment, control valves, water treating equipment, pressure systems, plug valves, and high temperature applications. - It is a stiff compound with low volatility, and resists chemicals, water, mineral oils, common gases, and organic compounds.
Features
- Reduces wear in plastic-to-metal and rubber-to-metal contact
- Low volatility
- Excellent resistance to water, chemicals, high and low temperatures
Applications
For Vacuum and Pressure System Maintenance, Laboratory Equipment
General Information
| Item Name | Silicone Grease |
General Features
| Type | High-Vacuum |
| Standards | FDA 21 CFR 175.300, H-22 Approved, NSF 61 Certified, NLGI Grade 2 Rated |
| Shelf Life | 59 Months |
| Storage Temperature | 30 °C |
Design & Construction
| Base Type | Silicone |
| Color | White/Translucent |
| Form | Semi-Solid |
Performance Details
| Waterproof | Yes |
| Weather Resistant | Yes |
Technical Details
| Flash Point | > 300 °C Closed Cup |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.10 at 25 °C |
| Viscosity | 2000000 cSt |
Physical Properties
| Container Size | 150g |
| Container Type | Tube |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -40 to 204 °C |
Documents
No Documents Found