$141.90 / Roll
Pack: 9/Case
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack9/CaseProducts You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.125 Inch | $ / Roll | ||
| 0.25 Inch | $ / Roll Pack: 36/Case | ||
| 0.375 Inch | $ / Roll Pack: 24/Case | ||
| 0.5 Inch | $ / Roll | ||
| 0.625 Inch | $ / Roll | ||
| 0.75 Inch | $ / Roll |
3M™ EMI Shielding Tape 1183 has a deadsoft, copper foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. This tape has tin plating, which resists oxidation and facilitates soldering to the backing. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. This tape withstands a wide temperature range of 40 to 266 °F ( 40 to 130 °C). This flame retardant tape is designed for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Tin Plated Copper Foil EMI Shielding Tape 1183 is a 2.6 mil thick, acrylic adhesive shielding tape. This flame retardant tape is suitable for applications that require outstanding electrical conductivity from the application substrate through the adhesive to the backing. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Applications
- For Grounding and EMI Shielding in Equipment, Components, Shielded Rooms
Features
- Supplied on a removable liner for easy handling and die-cutting
- It has excellent solder ability
- Electrical resistance of 0.005 ohm
- Backing thickness of 1.4 Mil
- Temperature rating of -40 to 130 °C
General Information
| Item Name | Shielding Tape |
| Trade Name | 3M |
| Series | 1183 |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
| Type | EMI, Smooth |
Design & Construction
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Tin-Plated Copper Foil |
| Color | Copper |
Performance Details
| Adhesive Strength | 35 oz/Inch |
| Breaking Strength | 25 lb/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Width | 1 Inch |
| Length | 18 Yard |
| Thickness | 3.6 mil |
Environmental Condition
| Resists | Corrosion |
| Temperature Rating | 130 °C |