$91,025.96 / Piece
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 500 HP | 1200 rpm | 5013S | $ / Piece | ||
| 500 HP | 1800 rpm | 5013S | $ / Piece | ||
| 350 HP | 3600 rpm | 5011LS | $ / Piece | ||
| 300 HP | 3600 rpm | 5011LS | $ / Piece | ||
| 250 HP | 3600 rpm | 509LS | $ / Piece | ||
| 400 HP | 3600 rpm | 5011LS | $ / Piece |
Standard severe duty, medium voltage, AC induction, totally enclosed fan cooled motors are designed and built to operate under extreme and harsh conditions in industries including Petrochemical, Power Generation, Mining and General Process. The Quantum frame design utilizes an internal air circuit with patent pending frame D-Ducts and trapezoidal rotor vents. This unique shape found in GE motors dramatically increases airflow for a cooler operating motor at a lower, more versatile shaft height - GE Quantum™ LMV 4000V 3-Phase F1 Assembly - Foot Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Counter-Clockwise Severe Duty Motor
Features
- Unique frame design, incorporating D-ducts to dramatically increase airflow
- Trapezoidal rotor vents for superior cooling and heat distribution
- External fan and cover for quieter operation and improved heat transfer
- Internal fan and rotor duct design provides a cooler platform to run high power ratings in smaller frames
- Quantum LMV motors feature an epoxy solvent-less resin vacuum-pressure-impregnation (VPI) process to combine superior insulation materials into a complete insulation system to assure long and reliable operation
- Low noise designs - 88 dba with an option for 85 dba (2-pole), 85 dba with an option for 80 dba (4-pole), 80 dba (6-pole)
- Voltage Rating: 2300/4000V
- 316 stainless steel nameplate, AISI 4142 shaft
- Full Load Ampere: 87.7/50.4A
- Torque Rating: 1177.6 lb-ft (Full Load)
General Information
| Item Name | Severe Duty Motor |
| Trade Name | Quantum™ LMV |
General Features
| Net Weight | 5800 lb |
| Type | Medium Voltage |
| Standards | IEC Certified, CSA Certified, API 547 And 541 4th Ed, DIV 2, Zone 2, NEMA Premium |
Design & Construction
| Bearing Type | Roller |
| Frame Type | 5011L |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| KVA Code | G |
| Mounting Type | F1 Assembly - Foot |
| Rotation | Counter-Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 95.4% |
| 1/2 Load Efficiency | 95.9% |
| 3/4 Load Efficiency | 96.1% |
| Torque Rating | 1177.6 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 87.7 A |
| Full Load Power Factor | 89.5% |
| 1/2 Load Power Factor | 82.7% |
| HP Rating | 400 HP |
| 3/4 Load Power Factor | 88% |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 4000 V |
Physical Properties
| Dimensions | 80.39 Inch L x 30.8 Inch H |
| Frame Size | 5011.0 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 3.875 Inch |
| Weight | 5800 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documents
No Documents Found