$270.60 / US gallon
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Filled solventless polyester resin, this product features qualities such as 24 lbs. bond strength at 150 °F on helical coils, similar to CC-1105.
Filled solventless polyester resin, this product features qualities such as 24 lbs. bond strength at 150 °F on helical coils, similar to CC-1105. This product has film build of 1.4 - 1.7 Mil and increased thermal conductivity.
Features
- High flash point (over 200 °F)
- Solventless
- Versatile-can be used in dip & bake, vacuum, VPI, roll thru and trickle applications
- Included in UL-approved systems up to 220 °C
- Exceptionally high bond strength
- Low VOC emissions
- Low viscosity-excellent penetration into windings
- Can be used in hermetic applications
- Refrigerant resistant (R123 & R134a)
- Excellent tank stability
- Very low build-minimum clean-up and balancing
- Low odor
- Superior chemical resistance
- Excellent for vacuum processing because of low vapor
- Gel Time: 110 - 180 min at 212 °F
- Flash Point: >200 °F
- Viscosity: 900 to 1600 cps at 77 °F
- Density: 10 - 10.8 lb/gal
- Viscosity: 900 - 1600 cP
Applications
- Solenoids, Transformers, Rotors, Hermetic Applications, Armatures
- Inductors, Form Wound Coils, Ferro Resonant Transformers
- Stators, Motors, Chokes, Brake coils
General Information
| Item Name | Resin |
| Trade Name | Dolphon® |
| Series | Dolphon® CC-1103 |
General Features
| Type | Solventless |
Technical Details
| Flash Point | 200 °F |
Chemical Properties
| Viscosity | 900 cP |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 2800 V/mil |
Physical Properties
| Container Size | 55 gal |
| Container Type | Drum |
| Density | 10 lb/gal |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 220 °C |
Documents
No Documents Found