Dow 7 Release Compound, MFR ID DC7
- MFR #DC7
- EIS #PH17-DC7
- Series #DC7
$399.65 - $2,233.77
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 3.6kg | $ / Pail | ||
| 18.1kg | $ / Pail |
Dow Corning 7 release compound is practically nonvolatile, odorless, moisture resistant, electrically insulating, excellent rubber lubrication, excellent release and sealing properties, resistant to oxidation, essentially nontoxic and non-melting and shows little tendency to dry out in service. - Dow Corning 7 release compound is a versatile, heat stable, highly effective silicone release agent, used with plastics, rubber, metals and adhesives, it gives long lasting release, yet remains inert to most materials.
Features
- Practically nonvolatile, Moisture resistant, Electrically insulating
- Excellent rubber lubrication
- Excellent release and sealing, properties
- Resistant to oxidation
- Show little tendency to dry out in service
- Permitted for food contact use under FDA Regulation 21 CFR 175.3
- Listed under NSF Standard 51 for use in food processing equipment
- Listed under NSF Standard 61 for use in potable water applications
Applications
For a Variety of Lubrication and Protection Applications
General Information
| Item Name | Release Compound |
| Series | DC7 |
General Features
| Type | High Performance, Light Consistency |
| Standards | FDA 21 CFR 175.300 Approved, NSF 51/61 Certified, NLGI Grade 1 Rated |
Design & Construction
| Base Type | Silicone |
| Color | White/Translucent |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Weather Resistant | Yes |
Technical Details
| Boiling Point | > 65 °C |
| Flash Point | > 101.1 °C Closed Cup |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1.10 at 25 °C |
| Viscosity | 500000 cSt |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | >450 V/Mil |
Physical Properties
| Container Type | Pail |
| Odor/Scent | Slight |
Documents
No Documents Found