Dow 7 Release Compound, 150g Tub, White/Translucent, MFR ID 7X150G
- MFR #0131758
- EIS #DC7X150G
- Series #7
$32.85 / TUBE
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Dow Corning 7 release compound is a versatile, heat stable, highly effective silicone release agent. Used with plastics, rubber, metals and adhesives, it gives long-lasting release, yet remains inert to most materials. - It has excellent rubber lubrication, excellent release and sealing properties and moisture resistant. Maintain serviceable consistency from -40 to 204 °C (-40 to 400 °F).
Features
- Practically nonvolatile
- Moisture resistant
- Electrically insulating
- Excellent rubber lubrication
- Excellent release and sealing properties
- Oxidation resistant
- Show little tendency to dry out in service
- light consistency
Applications
- For Mold Release Agent for Foundry Shell and Core Molds, Break-In Treatment for Bladders on Tire Presses, Rubber Lubricant and Preservative, Release Agent for Adhesives and Glues, Cable-Pulling Lubricant
General Information
| Item Name | Release Compound |
| Series | 7 |
General Features
| Standards | FDA Approved, 21 CFR 175.300, NSF 51, NSF 61 Certified |
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | 25 °C |
Design & Construction
| Color | White, Translucent |
| Cure Type | Room Temperature |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Evaporation Rate | 0.8% |
Chemical Properties
| Composition | Silicone |
| Specific Gravity | 1 |
| Viscosity | 500000 cSt |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | >450V/Mil |
Physical Properties
| Container Size | 150g |
| Container Type | Tub |
| Odor/Scent | Slight |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -40 to 204 °C |
Documents
No Documents Found