$13.79 / each
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 16 A | 600 V | Stud Reverse Polarity (Anode To Stud) | $ / each | ||
| 16 A | 1200 V | Stud Reverse Polarity (Anode To Stud) | $ / each | ||
| 40 A | 1200 V | Stud Normal Polarity (Cathode To Stud) | $ / each | ||
| 40 A | 600 V | Stud Normal Polarity (Cathode To Stud) | $ / each | ||
| 70 A | 1200 V | Stud Normal Polarity (Cathode To Stud) | $ / each | ||
| 85 A | 600 V | Stud Normal Polarity (Cathode To Stud) | $ / each |
Vishay® Standard Stud Version Recovery Diode, -65 to 175 °C Operating. TYPICAL APPLICATIONS • Battery charges • Converters • Power supplies • Machine tool controls - Vishay® Standard Diodes Standard Recovery Rectifiers - Studs
Features
- Stud cathode and stud anode version
- High surge current capability
- Wide current range
- Types up to 1600V VRRM
- Stud normal polarity (cathode to stud)
- Operating Temperature: -65 to 175 °C
General Information
| Item Name | Recovery Diode |
| Trade Name | Vishay® |
General Features
| Standards | RoHS Compliant |
| Type | Standard, Stud Version |
Design & Construction
| Diode Configuration | Stud Normal Polarity (Cathode To Stud) |
| Package Type | DO-203AA (DO-4) |
| Mounting Type | Stud |
Performance Details
| Operating Temperature | 175 °C |
Electrical Properties
| Amperage Rating | 70 A |
| Forward Current | 70 A |
| Forward Surge Current | 1050 A |
| Forward Voltage | 1.35 V |
| Peak Reverse Current | 15 mA |
| Repetitive Reverse Voltage | 1200 V |
| Voltage Rating | 120 V |
Documents
No Documents Found