$355.10 - $534.54
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 0.33 HP | 3600 rpm | 56J | $ / Piece | ||
| 1 HP | 3450 rpm | 56C | $ / Piece | ||
| 1 HP | 3450 rpm | 56J | $ / Piece |
Marathon pump motor has automatic thermal protector. Horizontal or vertical orientation. - Marathon Pump Motor, Ball Bearing, Continuous Duty, Dripproof Enclosure, 56J Frame, 60 Hz, Class B Insulation, 0.625 Inch Shaft Dia, Horizontal Shaft, Start Method: Switch And Mechanical, 40 °C, 115/208 - 230V.
Features
- Voltage Rating: 115/208 - 230V
General Information
| Item Name | Pump Motor |
| Series | MA-115-ODP-PM |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Insulation Type | Class B |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Switch And Mechanical |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1-Phase |
| Voltage Rating | 115 V |
Physical Properties
| Frame Size | 56 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found