$477.71 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Marathon pump motor has voltage rating of 230V and automatic thermal protector. Horizontal or vertical orientation. - Marathon Pump Motor, Ball Bearing, Continuous Duty, Dripproof Enclosure, 56J Frame, 60 Hz, Class B Insulation, 0.625 Inch Shaft Dia, Horizontal Shaft, Start Method: Switch And Mechanical, 40 °C, 230V.
Features
- Full Load Ampere: 11.2A at 115V, 5.6A at 230V
- Voltage Rating: 115/230V
General Information
| Item Name | Pump Motor |
| Series | MA-230-ODP-PM |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Net Weight | 19 lb |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Duty | Continuous |
| Enclosure Type | Dripproof |
| Frame Type | Rolled Steel |
| Insulation Type | Class B |
| KVA Code | M |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Position | Horizontal |
| Start Method | Switch And Mechanical |
Performance Details
| Speed Rating | 3450 rpm |
| Full Load Efficiency | 66.2% |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Ampere | 11.2 A |
| HP Rating | 0.75 HP |
| Service Factor | 1.5 |
| Voltage Rating | 230 V |
Physical Properties
| Dimensions | 11.84 Inch L x 5.66 Inch W |
| Frame Size | 56 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inch |
| Shaft Length | 1.88 Inch |
| Weight | 19 lb |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
| Thermal Protection | Yes |
Documents
No Documents Found