Loctite 7471 Primer, 4.5 oz Aerosol Can, Amber/Yellow, 10/Case, MFR ID 135337
- MFR #135337
- EIS #LOC22477
- Series #LOC-7471
- UPC #00079340224773
$62.59 / each
Pack: 10/Case
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack10/Case| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1.75 oz | Bottle | Amber to Yellowish | $ / each Pack: 20/Case | ||
| 1 gal | Can | Amber to Yellowish | $ / each Pack: 1/Case more info | ||
| 4.5 oz | Aerosol Can | Amber, Yellow | $ / each Pack: 10/Case |
Loctite SF 7471 is used where increased cure speed of Loctite anaerobic products is required. It is especially recommended for applications with passive metals or inert surfaces and with large bond gaps. Loctite SF 7471 is particularly recommended when prevailing temperature is low (< 15 °C).
Loctite SF 7471 Mil-spec primer is an anaerobic primer/activator used when increased cure speed of Loctite anaerobic products is required. It is especially recommended for applications with passive metals or inert surfaces and with large bond gaps.
Applications
- For Applications with Passive Metals or Inert Surfaces and with Large Bond Gaps
General Information
| Item Name | Primer |
| Trade Name | Henkel |
| Series | LOC-7471 |
General Features
| Standards | ASTM D5363, MIL-S-22473E Certified, RoHS Compliant |
| Storage Temperature | 8 to 21 °C |
Design & Construction
| Color | Amber, Yellow |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Application Time | 70 sec |
| Shear Strength | >/=2935 psi at 25 °C |
Chemical Properties
| Composition | Amine and Thiazole |
| Specific Gravity | 0.79 |
| Viscosity | 2 cP at 25 °C |
| VOC | 106g/L |
Physical Properties
| Container Size | 4.5 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Acetone |
Supporting Information
| Application Method | Spray |
Documents
No Documents Found