$192.32 - $4,462.82
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| Part B, Low Viscosity, High Thermal Conductivity | 1 pt | $ / Pint US l | ||
| Part A, Low Viscosity, High Thermal Conductivity | 5 gal | $ / Pail | ||
| Part A, Low Viscosity, High Thermal Conductivity | 1 gal | $ / US gallon |
Insulcast RTVS 3-95-1 is a low viscosity, thermally conductive RTV silicone compound, UL recognized under file E86165 for flame class 94V-0. - Insulcast RTVS 3-95-1 Series Low Viscosity High Thermal Conductivity Potting Compound, Cure Type: RTV, Dielectric Strength: 500V/Mil, Elongation: 0.45, Hardness: 65 Shore A, Tensile Strength: 475 psi, Temperature Rating: -55 to 260 °C, UL Rating: UL94 V-0.
General Information
| Item Name | Potting Compound |
| Series | RTVS 3-95-1 |
General Features
| Standards | UL E86165 Listed |
| Shelf Life | 6 Months at 25 °C |
Design & Construction
| Cure Type | RTV |
Performance Details
| Full Cure Time | See TDS |
| Tensile Strength | 475 psi |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 500V/Mil |
| UL Rating | UL94 V-0 |
Physical Properties
| Elongation | 45% |
| Hardness | 65 Shore A |
Documents
No Documents Found