$1,361.42 / US gallon
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| Part B, Low Viscosity, High Thermal Conductivity | 1 gal | $ / US gallon | ||
| Part A, Low Viscosity, High Thermal Conductivity | 1 gal | $ / US gallon | ||
| Part A, Low Viscosity, High Thermal Conductivity | 5 gal | $ / Pail |
Insulcast RTVS 27 HTC is a low viscosity, flame retardant, reversion resistant silicone compound. The low viscosity and high thermal conductivity makes the RTVS 27 HTC ideal for potting dense component packages requiring heat dissipation. - Insulcast RTVS 27-HTC Low Viscosity High Thermal Conductivity Potting Compound.
General Information
| Item Name | Potting Compound |
| Series | RTVS 27-HTC |
General Features
| Type | Part B, Low Viscosity, High Thermal Conductivity |
| Shelf Life | 12 Months |
| Storage Temperature | 25 °C |
Design & Construction
| Color - Part-B | Neutral |
| Cure Type | RTV |
| Form - Part-B | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | See TDS |
| Tensile Strength | 500 psi |
Chemical Properties
| Composition - Part-B | Silicone Polymer |
| Specific Gravity - Part-B | 1.96 |
| Viscosity - Part-B | 3300 cP |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 500V/Mil |
Physical Properties
| Container Size | 1 gal |
| Odor/Scent - Part-B | Slight |
| Elongation | 60% |
| Hardness | 60 Shore A |
Documents
No Documents Found