$4,422.30 / Pail
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 1 gal | $ / Piece | ||
| 5 gal | $ / Pail |
Insulcast RTVS 42 Curtis II is a low viscosity unique silicone-epoxy co-polymer formulated to withstand severe thermal shock, low moisture absorption and excellent dielectric insulation. RTVS 42 Curtis II contains silane adhesion promoters that enable it to bond well to most metals and plastics. - Its unique chemistry combines the low temperature performance characteristics heretofore found only in silicones with the excellent encapsulating properties of epoxies.
General Information
| Item Name | Potting/Casting Compound |
| Series | RTVS 42 Curtis II |
General Features
| Type | Part A |
| Standards | UL Listed |
| Shelf Life | 6 Months at 25 °C |
Design & Construction
| Color - Part-A | Black |
| Cure Type | Condensation Cure |
| Form - Part-A | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | See TDS |
| Tensile Strength | 900 psi |
Chemical Properties
| Composition - Part-A | RTV Silicone-Epoxy Copolymer |
| Specific Gravity - Part-A | 1.43 |
| Viscosity - Part-A | 18000 cP |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 500V/Mil |
| UL Rating | UL94 V-0 |
Physical Properties
| Container Size | 5 gal |
| Container Type | Pail |
| Odor/Scent - Part-A | Slight |
| Elongation | 175% |
| Hardness | 75 Shore A at 25 °C, 10 - 15 Shore D at 25 °C |
Documents
No Documents Found