$65.47 / US pound
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 9 lb | $ / US pound more info | ||
| 45 lb | $ / US pound more info |
Dolphon CC-1024-A is a clear, modified, low viscosity epoxy resin suitable for impregnating, casting and potting electrical and electronic assemblies.
Von Roll/John C Dolph Dolphon® CC-1024A Potting And Casting Epoxy Resin, Epoxy Base Type, Room Temperature Cure Type, 9.2 - 9.6 lb/gal At 77 °F (25 °C) Density, 500 V/Mil Dielectric Strength, 2.3% (ASTM D-638) Elongation, 15000 psi (ASTM D790) Flexural Strength, 30 - 50 min At 132 °F Gel Time, 75 Shore D For 24 hours Hardness, 100 (By Weight) Mixing Ratio, 9000 psi Tensile Strength, 1.16 BTU/HR/ft²/Inch/°F Thermal Conductivity.
Applications
- Relays and Coils
- Capacitors
- Electronic Assemblies
- Battery Chargers
- Electronic Ballasts
- Hybrid Circuits
- Sensors
- Motors
- Transformers
Features
- Choice of room temperature curing or heat curing reactors available
- Good thermal characteristics
- Low shrinkage
- Superior water and chemical resistance
- Superior electrical properties
- Good impact resistance
- 6.48 x 10^-5 inch/inch/ degC (ASTM D-696) coefficient of linear thermal expansion
- 18,000 psi compressive strength
- 0.12% (ASTM D-570) water absorption
- 0.39 ft. lbs./Inch impact strength
- 5.0 x 10^12 ohms surface resistivity
- 8.0 x 10^13 Ohm-cm volume resistivity
- 4.11 at 25 °C, 60 Hz, ASTM D-150 dielectric constant
- 0.002 at 25 °C, 60 Hz, ASTM D-150 dissipation factor
- <0.01 (at 100 °F (37 °C), 95% R.H., (gms/ft^2/24 hrs/in thickness) moisture vapor transmission
- Gel Time: 30 - 50 min
- Gel Time: 30 - 50 min At 132 °F
- Container Size: 45 lb/5 gal
- Density: 9.2 - 9.6 lb/gal At 77 °F (25 °C)
- Thermal Conductivity: 1.16 BTU/HR/ft®/Inch/°F
- Flexural Strength: 15000 psi (ASTM D790)
General Information
| Item Name | Potting and Casting Epoxy Resin |
| Trade Name | Von Roll John Cdolph |
| Series | Dolphon® CC-1024A |
Design & Construction
| Base Type | Epoxy |
| Color | Clear/Amber |
| Cure Type | Room Temperature |
Performance Details
| Flexural Strength | 15000 psi |
| Gel Time | 30 min |
| Tensile Strength | 9000 psi |
Chemical Properties
| Mixing Ratio | 100 (By Weight) |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 500 V/mil |
Physical Properties
| Container Size | 45 lb |
| Container Type | Pail |
| Elongation | 2.3% (ASTM D638) |
| Hardness | 75 Shore D For 24 hours |
Documents
No Documents Found