$5,935.73 / Piece
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
The SKF bearing heater TMBH 1 is a portable lightweight heater for heating bearings with an inner diameter ranging from 20 to 100 mm (0.8 to 4 Inch) and a maximum corresponding weight of 4.5 kg (10 lb). The heater uses a patented method of heating based on high frequency induction, which provides optimized efficiency. - SKF TMBH Portable Induction Heater.
Features
- Lightweight and portable
- Heating efficiency better than 85%
- Components are not magnetized
- Equipped with temperature and time control
- Supplied with a heating clamp, temperature probe, power cable, heat resistant gloves and a carrying case
- Frequency Rating: 50/60 Hz
- Temperature Rating: 0 to 200 °C
- Time Control: 0 - 60 min
- Voltage Rating: 100 - 240V
General Information
| Item Name | Portable Induction Heater |
| Series | TMBH |
Performance Details
| Heating Capacity | 4.5 kg |
| Operating Area | 2 Inch W x 2 Inch H |
| Time Control | 60 min |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Power Consumption | 0.35 kVA |
| Voltage Rating | 240 V |
Physical Properties
| Bore Diameter | 0.8 Inch |
| Dimensions | 330 mm W x 150 mm D x 150 mm H |
| Standard Yoke Size | 20 mm |
Documents
No Documents Found