DuPont NKN Triplex Polyimide Film Laminate Roll, 13 Mil x 36" x 500 yd, MFR ID NKN535REL
- MFR #199382
- EIS #NKN535REL
- Series #Nomex® Kapton® Nomex®-ROL
$261.06 / Square YD
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 36 Yard | 7 mil | $ / Square YD more info | ||
| 36 Yard | 10 mil | $ / Square YD more info | ||
| 300 Yard | 10 mil | $ / Square YD more info | ||
| 500 Yard | 13 mil | $ / Square YD more info | ||
| 36 Yard | 16 mil | $ / Square YD more info |
Nomex® laminates type NKN is triplex laminates constructed of calendered Nomex® paper bonded to Kapton® polyimide film with a proprietary high temperature adhesive system. Nomex® Laminates type NKN is triplex laminates constructed of calendered Nomex® paper bonded to Kapton® polyimide film with a proprietary high temperature adhesive system. These laminates are designed not to delaminate or blister at high temperatures. The calendered Nomex® paper provides long-term thermal stability, as well as improved propagation tear strengths.
Applications
- Ideal for Use as Slot, Phase, Turn-To-Turn, Liner, and Barrier Insulation in Rotating Motors and Other Machines
- Transformer and Inductor Windings
- Very Popular in Motor and Other Electrical Applications
Features
- The KAPTON® polyimide film in these 2- and 3-ply laminates contributes high dielectric strength, as well as good initial tear strength and tensile properties
- High heat resistance
- Thermal endurance and Class H categorization
- Availability in narrow widths
- These laminates are designed not to delaminate or blister at high temperatures
- Good initial tear strength and tensile properties
- Nomex-Kapton laminates in two-ply or three-ply consist of Nomex aramid paper laminated to Kapton polyimide film
- These laminates have exceptional mechanical strength and flexibility
- Tensile Strength: 260 lb/Inch (MD), 180 lb/Inch (CD)
- Volume Resistivity: 10^15 Ohm-cm
General Information
| Item Name | Polyimide Film Laminate |
| Trade Name | Dupont |
| Series | Nomex® Kapton® Nomex®-ROL |
General Features
| Type | Triplex |
Design & Construction
| Insulation Type | Class H |
Performance Details
| Tensile Strength | 260 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 21000 V |
Physical Properties
| Length | 500 Yard |
| Thickness | 13 Mil |
| Width | 36 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 220 °C |
Documents
No Documents Found