$328.27 / US gallon
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 5 gal | $ / US gallon more info | ||
| 1 gal | $ / US gallon more info | ||
| 55 gal | $ / US gallon more info |
CC-1141 is designed for both VPI and dip and bake applications, it offers the advantages of both epoxy and polyester resins.
CC-1141 is designed for both VPI and dip and bake applications, it offers the advantages of both epoxy and polyester resins. Its unique proprietary formulation allow for maximum stability and versatility.
Applications
- Rotors, Stators, Random Wound Coils, Armatures
- Coils, Hermetic Applications, Form Wound Coils, Transformers
- Motors, Generators
Features
- Slightly thixotropic-excellent impregnation
- Sovlentless
- High flash point
- Excellent coating appearance
- Superior electrical properties at elevated temperatures
- Use in dip, vacuum, VPI
- Moisture and chemical resistance
- Minimizes corrosion
- Flash Point: >200 °F
- Viscosity: 1500 to 3000 cps at 23 °C
- Density: 9.8 - 10.2 lb/gal
- Gel Time: 100 - 190 min
- Viscosity: 1500 - 3000 cP
- Gel Time: 110 - 180 min At 212 °F
General Information
| Item Name | Polyester Resin |
| Trade Name | Von Roll John Cdolph |
| Series | Dolphon® CC-1141 |
General Features
| Type | Solventless |
Design & Construction
| Cure Type | Oven |
| Insulation Type | Class R |
Performance Details
| Gel Time | 100 min |
Technical Details
| Flash Point | 200 °F |
Chemical Properties
| Viscosity | 1500 cP |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 4000 V/mil |
Physical Properties
| Container Size | 1 gal |
| Container Type | Can |
| Density | 9.8 lb/gal |
| Hardness | 50 Shore D |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 220 °C |