$24.11 / each
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
The 2829 medium 60° bent nose plier has an overall length is 5.75". It is made of stainless steel and feature dual leaf springs for smooth action. It features a ergonomically molded antimicrobial Anti-Static grip (10¹⁰ ohms/sq surface resistivity) with dual leaf springs.
Features
- Offers excellent visibility and accessibiity
Applications
Offers excellent visibility and accessibiity
General Information
| Item Name | Plier |
| Trade Name | Excelta |
| Series | TealShield™ |
General Features
| Net Weight | 1.5 oz |
Design & Construction
| Angle | 60 degrees |
| Handle Type | Standard Molded Grips |
| Jaw Type | Smooth |
| Material | SS (AISI 440) |
| Tip Type | Bent Nose 60° |
| Shape | Bent Nose |
| Tip Size | 0.05 x 0.085 inch |
Performance Details
| Precision Class | 2 Star |
Technical Details
| Surface Resistivity | 10¹⁰ ohms/sq |
Electrical Properties
| Resistance | 10⁸ ohms/sq |
Physical Properties
| Jaw Length | 25.019 mm |
| Length | 5.75 Inch |
| Tip Thickness | 1 mm |
| Tip Width | 0.05 Inch |
| Overall Length | 5.75 inch |
Supporting Information
| OEM ID | 2829-EXC |
| Compatible Desoldering Tool | PH1813106 - Pliers |