Xcelite L4 Plier
- MFR #L4
- EIS #PH18-L4
$44.47 - $49.02
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| Serrated | $ / each Pack: 6/Pack | ||
| Smooth | $ / each Pack: 6/Pack |
Features smooth jaws, green cushion grips. Subminiature needle nose pliers. Positive gripping of fine wire or subminiature components. - Xcelite Plier, Length: 100 mm, Green Handle, Handle Type: Cushioned Grip, Tip Type: Needle, 0.6 mm Tip Width, 0.8 mm Tip Thickness, 21 mm Jaw Length.
Features
- Head size of 10 mm width x 7 mm thickness
Applications
- For Reaching into Confined Working Spaces, Fine Wire or Subminiature Components
General Information
| Item Name | Plier |
| Series | L4 |
Design & Construction
| Handle Color | Green |
| Handle Type | Cushioned Grip |
| Tip Type | Needle |
Physical Properties
| Jaw Length | 21 mm |
| Length | 100 mm |
| Tip Thickness | 0.8 mm |
| Tip Width | 0.6 mm |
Documents
No Documents Found