$141.84 / each
Pack: 1/Pack
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack1/Pack| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| Serrated | $ / each Pack: 1/Pack |
These pliers features carbon/chrome ball bearing steel which provide incredible impact resistance and resiliency with smoother, cleaner penetration at the cutting edge. - Tool eliminates hand fatigue by eliminating pressure points with its extended length contour handle, gripping pressure is shared throughout the handle.
Features
- Ergonomic oversized handle
- Extended length and span
- ESD range of handle: 10^6 - 10^9
- Top quality ergonomic, ESD-safe handle
- Head size of 9 mm width x 6 mm thickness
General Information
| Item Name | Plier |
| Series | Handsaver |
Design & Construction
| Jaw Type | Serrated |
| Handle Color | Green |
| Handle Type | Ergonomic Grip |
| Material | Carbon/Chrome Steel |
| Nose Type | Long |
| Tip Type | Snipe |
Physical Properties
| Jaw Length | 32 mm |
| Length | 132.08 mm |
| Tip Thickness | 0.8 mm |
| Tip Width | 0.6 mm |