$33.77 / Can
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
The world's best penetrant. KB 88 is formulated to attack and quickly release rusted and corroded nuts, bolts, hinges and other frozen components. With extremely high solvency, low surface tension and special additives, KB 88 enhances penetration, lubrication and corrosion attack. - This unique penetrant outperforms the competition in independent lab tests. KB 88 penetrates faster and deeper than most other similar products in the market place.
Features
- Formulated to attack and quickly release rusted and corroded nuts, bolts, hinges, and other frozen components
- High KB solvency value of 151 and low surface tension
- Penetrates faster and deeper than most other similar products in the market place
- Displaces moisture
- Aggressive formula
- VOC compliant in all 50 states
Applications
For Bearings, Bolts, Chains, Conveyors, Corroded Fasteners, Equipment Disassembly, Hinges, Nuts
General Information
| Item Name | Penetrant |
| Trade Name | KB-88 |
General Features
| Type | Ultimate |
| Standards | NSF H2 Registered, Federal Specification A-A-50493 Class B Type I & II |
| Net Weight | 13 oz |
Design & Construction
| Base Type | Mineral Oil |
| Color | Clear/Red |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Weather Resistant | Yes |
Technical Details
| Boiling Point | 212 °F |
| Flash Point | 159.8 °F |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.88 at 23 °C |
| Vapour Density | > 1 |
| Vapour Pressure | < 1 mm Hg at 20 °C |
| Viscosity | 1 cSt at 20 °C |
| VOC | 24% |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 31.5 kV |
Physical Properties
| Container Size | 16 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Hydrocarbon-Like |
Environmental Condition
| Temperature Rating | > 420 °F Auto-Ignition |
Documentos
No Documents Found